مجلس خبرگان

غایب بزرگ امروز اجلاس خبرگان رهبری / جابه​جایی آیت​الله هاشمی شاهرودی و آیت​الله یزدی
چهره مهمی که در اجلاس خبرگان رهبری غایب بود، احوال پرسی هاشمی اولین سوژه عکاسان، خاطره های آیت الله مهدوی کنی از بنی صدر از حاشیه های اولین روز سیزدهمین اجلاس خبرگان رهبری است.
 

به گزارش خبرنگار مهر سیزدهمین اجلاس خبرگان رهبری با حضور رئیس، هیئت رئیسه و اعضای مجلس خبرگان صبح امروز سه شنبه در ساختمان مجلس قدیم برگزار شد.

این مراسم که در آن رسانه های داخلی و خارجی برای انعکاس اخبار آن حضور داشتند با حاشیه های جالبی همراه بود.

در جلسه امروز مجلس خبرگان آیت الله مهدوی کنی ریاست مجلس را بر عهده داشت و آیت الله محمد یزدی، آیت الله شاهرودی، حجت الاسلام دری نجف آبادی و حجت السلام سید احمد خاتمی به عنوان اعضای هیئت رئیسه مجلس خبرگان در جایگاه و در کنار رئیس جلسه حضور داشتند.

رو حانیون بر جسته سیاسی و علمی مانند حضرات آیات، هاشمی رفسنجانی، مصباح یزدی، علم الهدی، آملی لاریجانی، حسینی بوشهری، مقتدایی، دستغیب، کعبی، موحدی کرمانی و حجج اسلام حسن روحانی، فلاحیان، رئیسی در جلس امروز خبرگان رهبری حضور داشتند.

همچنین چهره شاخصی همچون آیت الله جنتی نیز غایب امروز مراسم افتتاحیه بود.

در این اجلاس که به دلیل به حداکثر نرسیدن اعضا با تاخیر و از ساعت 8:40 صبح امروز آغاز به کار کرد، بعد از  قرائت قران کریم و نطق رئیس مجلس خبرگان رای گیری برای انتخاب رئیس مجلس خبرگان برگزار شد که آیت الله مهدوی کنی با 64 رای از مجموع 70 رای مجدد به عنوان ریاست مجلس خبرگان برگزیده شد.

همزمان با باز شدن درها و حضور عکاسان و خبرنگارانی که دقایقی پشت درها منتظر ایستاده بودند اولین سوژه برای عکاسان حضور هاشمی رفسنجانی و احوال پرسی وی با دیگر اعضا بود.

هاشمی بعد از اینکه در جای خود مسقر شد با صدای پشت سر هم "شاتر" عکاسان با نگاهی معنا دار و طولانی به آنها خیره شد .

حضور آیت الله مصباح یزدی رئیس موسسه آموزشی امام خمینی (ره) و نشستن وی بر صندلی ردیف آخر مانند همیشه توجه عکاسان خبری را جلب کرد.

 

همچنین در جلسه امروز خبرگان رهبری یک قاب عکس و دسته گل، صندلی خالی آیت الله ملک حسینی نماینده فقید مردم مردم استان کهگیلویه و بویر احمد در مجلس خبرگان رهبری که امسال فوت کرده است را پر کرده بود.

رئیس مجلس خبرگان رهبری در نطق ابتدایی خود با اشاره به غائله 14 اسفند و اقدامات خائنانه بنی صدر گفت: امام خمینی دوست نداشت که اولین رئیس جمهور انقلاب اسلامی با حکم عدم کفایت برکنار شود لذا درباره آقای بنی صدر بسیار صبر کرد اما در نهایت او با حکم عدم کفایت از کار برکنار شد.

آیت الله مهدوی کنی با ارائه برخی توصیه های اخلاقی به کاندیداهای ریاست جمهوری آینده تصریح کرد: در انتخابات تبلیغات، مصاحبه های تلویزیونی، روزنامه ها و سایتها کاندیداها باید حریم یکدیگر را حفظ کنند چراکه تخریب روش دینی اسلامی نیست و مردم هم آنرا نمی پسندند اگرچه ممکن است عده فریب بخورند اما اکثریت مردم راست و صداقت را دوست دارند و بی اخلاقی و تخریب را بر نمی تابند.

پس از رأی گیری برای انتخاب هیئت رئیسه مجلس خبرگان از مجموع 70 رأی مأخوذه، آیة الله مهدوی کنی مجددا با 64 رأی به عنوان ریاست مجلس خبرگان رهبری انتخاب شد.همچنین پس از شمارش آراء اعضای حاضر در مجلس خبرگان رهبری، آیت الله هاشمی شاهرودی به عنوان نایب رئیس اول، آیت الله یزدی به عنوان نایب رئیس دوم، آیت الله دری نجف آبادی و حجة السلام و المسلمین سید احمد خاتمی به عنوان منشی و حجج السلام رئیسی و حسینی بوشهری به عنوان کارپردازهای مجلس خبرگان رهبری انتخاب شدند.

گفتنی است آیت الله یزدی در این دوره از اجلاس پس از سالها جای خود را به آیت الله شاهرودی داد. طی چند دوره گذشته آیت الله یزدی همواره منتخب مجلس خبرگان به عنوان نائب رئیس اول و آیت الله شاهرودی نیز در دور گذشته نائب رئیس دوم بوده است.

بعد از پایان سخنرانی رئیس مجلس خبرگان و همزمان با سخنرانی ناطقین ادامه جلسه بدون حضور خبرنگاران، عکاسان و تصویر برداران ادامه یافت.

/ 0 نظر / 9 بازدید